Testy na COVID dla szkół – gdzie przebadać uczniów?

Powrót dzieci do szkół wiąże się ze zwiększony ryzykiem zakażenia koronawirusa. To na dyrektorach szkoły spoczywa zadanie zapewnienia bezpieczeństwa uczniom. A także wszystkim pracownikom. Jednym ze sposobów są testy na COVID dla szkół. Dzięki nim możesz w szybki i prosty sposób wytypować nosicieli wirusa i zapobiec kontaktom z osobami zdrowymi. Badania tego typu wykonuje się po stwierdzeniu infekcji lub w ramach profilaktyki – zanim pojawią się objawy. Zobacz, gdzie wykonać testy na koronawirusa dla szkół.

Testy na COVID dla uczniów – jak mogą pomóc?

W takich miejscach, jak szkoła, niemożliwe jest utrzymanie odpowiedniego dystansu między osobami. Ponadto wszystkie osoby przebywają tam po kilka godzin każdego dnia. Dzieci rozmawiają i bawią się ze sobą. Później wracają do domów i mają kontakt z różnymi ludźmi. Dlatego o zakażenie koronawirusem w szkole wcale nie jest trudno.

Przeprowadzenie zbiorowych testów na COVID w szkole pozwoli wytypować osoby zakażone, a tym samym odizolować je od osób zdrowych. Zapobiegnie to dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa. Co ważne, placówka będzie mogła nadal funkcjonować. Tym samym:

 • na szkołę nie zostanie nałożony obowiązek zajęć zdalnych,
 • uczniowie będą kontynuowali naukę,
 • uczniowie nie poczują się zdezorientowani ciągłą zmianą sposobu funkcjonowania,
 • pracownicy i uczniowie szkoły będą bezpieczni.

Testy na COVID dla uczniów wykonywane są masowo w wielu krajach Unii Europejskiej (m.in. w Austrii lub w Niemczech). Takiej inicjatywy podejmuje się także coraz więcej dyrektorów placówek w Polsce. Wielu z nich jest zdania, że tylko badania są w stanie uchronić przed nagłym wzrostem zakażeń i zdezorganizowanym szkolnictwa.

Gdzie wykonać testy na koronawirusa dla szkół?

Testy na COVID dla szkół znajdują się w ofercie wielu prywatnych laboratoriów. Najlepiej zdecydować się na takie, które znajduje się w tym samym mieście. Dzięki temu ich organizacja przebiegnie dużo sprawniej.

W organizacji testów na koronawirusa dla uczniów może pomóc ci AseptycznaFirma. Wspiera ona szkoły i zakłady pracy w codziennym działaniu pomimo pandemii. Zespół ekspertów zaproponuje ci rozwiązania dopasowane indywidualnie do twoich potrzeb, dzięki którym będziesz mógł ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa w twojej placówce. To kompleksowe doradztwo oraz szereg usług potrzebnych do zapewnienia bezpieczeństwa epidemicznego.

Jedną z usług jest aplikacja OK2Work. Pozwala ona na zachowanie ciągłości pracy i nauki poprzez wczesne wykrywanie ryzyka kontaktu z nosicielem koronawirusa. Uczniowie są proszeni o codzienne wypełnianie prostych ankiet, na podstawie których program podpowiada, czy lepiej zostać w domu i wykonać test na koronawirusa. Na takiego typu rozwiązanie (poza testami na COVID) zdecydowała się American School of Warsaw. Placówka nie tylko pozostała otwarta, ale stworzyła bezpieczne warunki wszystkim uczniom i pracownikom.

Ilu uczniów można przebadać?

Testy na COVID w szkole możesz przeprowadzić u wszystkich uczniów. Oczywiście, wymagana jest zgoda ich rodziców na tego typu badanie. Musisz także pamiętać, że powinno być ono całkowicie dobrowolne.

Na początek powinieneś zorientować się, ilu uczniów chciałoby wziąć udział w badaniu. A następnie skontaktować się z laboratorium, które wykonuje testy na COVID dla szkół. Może się zdarzyć, że liczba chętnych będzie tak duża, że badania będą musiały być rozłożone na kilka dni. Chodzi nie tylko o moce przerobowe medyków, ale także o to, aby ograniczyć gromadzenie się zbyt wielu osób w jednym miejscu.

Gromadzenie się wielu osób w jednym miejscu sprzyja zakażeniu koronawirusem. Jeżeli chcesz jeszcze bardziej zwiększyć bezpieczeństwo uczniów i pracowników szkoły, możesz pomyśleć o oczyszczaniu powietrza. Służą do tego specjalne oczyszczacze i ozonatory.

Jak wyglądają testy na COVID dla szkół?

Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje dwa rodzaje testów na koronawirusa, które można przeprowadzić w szkole. Akceptuje je także Ministerstwo Zdrowia. Dlatego ich wyniki stanowią wiarygodne potwierdzenie lub wykluczenie zakażenia.

Testy na COVID dla szkół to:

 • test antygenowy – szukane są antygeny pojawiające się po kontakcie organizmu z koronawirusem,
 • test genetyczny PCR – szukany jest materiał genetyczny wirusa.

Oba testy na koronawirusa polegają na pobraniu wymazu z nosogardła. Służy do tego specjalny patyczek zakończony wacikiem. Procedura ta jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia. Nie powoduje uszkodzenia tkanek. W jej trakcie może wystąpić dyskomfort, który ustępuje po zakończeniu badania.

Źródła:

 1. Stanowisko Zespołu do spraw koordynacji sieci laboratoriów COVID w sprawie możliwości wykorzystania testów wykrywających antygen SARS-CoV-2 w diagnostyce COVID-19 w Polsce z dnia 03.11.2020 https://www.gov.pl/attachment/baa5cd38-63e9-474b-bd8d-6266d52ae9a5 (dostęp 24.02.2021).
 2. Saksonia: wystarczy jeden test w tygodniu https://www.dw.com/pl/saksonia-wystarczy-jeden-test-w-tygodniu/a-56178326 (dostęp 24.02.2021)
 3. W Austrii co chcą co tydzień testować wszystkich uczniów https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/210119849-W-Austrii-chca-co-tydzien-testowac-wszystkich-uczniow.html (dostęp 24.02.2021)
 4. W diagnostyce koronawirusa SARS-CoV-2 dostępne są trzy rodzaje testów, Medycyna Praktyczna https://www.mp.pl/pacjent/choroby-zakazne/koronawirus/koronawirus-aktualnosci/241529,w-diagnostyce-koronawirusa-sars-cov-2-dostepne-sa-trzy-rodzaje-testow (dostęp 24.02.2021).
 5. American School of Warsaw, How are we keeping students safe on campus for the 2020-21 school year?, https://www.aswarsaw.org/about-us/covid-19 (dostęp 26.02.2021).

Czytaj także

Dlaczego my?

Zespół najlepszych ekspertów

Zespół najlepszych ekspertów

Spersonalizowana oferta w krótkim czasie

Spersonalizowana oferta w krótkim czasie

Najwyższa jakość rozwiązań

Najwyższa jakość rozwiązań

Firma przyjazna środowisku

Firma przyjazna środowisku