Ozonowanie pomieszczeń: jak działa, co daje i jak często należy je przeprowadzać?

Światowa pandemia wirusa SARS-CoV-2 wywołała popłoch i wywróciła codzienność do góry nogami – ta rewolucja dotyczy zarówno strefy prywatnej, jak i zawodowej.

Co wiemy o COVID-19?

Z dnia na dzień o koronawirusie wiemy coraz więcej, a to co możemy stwierdzić z 100% pewnością to fakt, że przenosi się drogą kropelkową i jest w stanie przeżyć poza organizmem żywiciela, czyli w powietrzu i na różnych powierzchniach.

Wiemy również, że wyższe temperatury skutecznie dezaktywują wirusa, a najłatwiejszym sposobem na całkowitą eliminację jest stosowanie płynów, które w swoim składzie mają powyżej 60% etanolu. Tę metodę stosujemy przede wszystkim przy dezynfekcji dłoni i części ciała, które mogły być narażone na kontakt z patogenem. Natomiast dezynfekcję powierzchni wykonujemy poprzez stosowanie środków chemicznych.

Bezpieczna dezynfekcja pomieszczeń

Istnieją też inne, skuteczne sposoby na efektywne oczyszczacznie pomieszczeń biurowych i usługowych. Ozonowanie jest jedną z metod dezynfekcji pomieszczeń rekomendowanych przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii* oraz Centralny Instytut Ochrony Pracy**, a sam ozon traktowany jest jako środek odkażania mikrobiologicznego wnętrz.

Czynnikiem biobójczym jest ozon o silnych właściwościach utleniających. Usuwa nieprzyjemne zapachy, bakterie oraz wirusy. Ścianki komórkowe mikroorganizmów są utleniane, a ozon wchodzi z nimi w reakcję i powoduje ich neutralizację. Oczyszczanie powietrza ozonem wymaga stężenia 1g ozonu na 10m³.

Poniższy wykres przedstawia zestawienie ogólnej liczby bakterii w badanych próbkach przed i po procesie ozonowania:

Zestawienie-ogolnej-liczby-bakterii-przed-i-po-ozonowaniu
źródło: Ocena skuteczności dezynfekcji powietrza i powierzchni metodą oconowania dla Wojewódzka Stacja Emidemiologiczna w Olsztynie

Jak przebiega ozonowanie pomieszczeń?

Ozon jest gazem, który w dużym stężeniu jest silnie toksyczny. Ze względu na to podczas korzystania z generatorów ozonu należy zachować szczególną ostrożność oraz stosować się do zaleceń.

Generatory, które oferujemy produkują ozon w bardzo wysokim stężeniu. Powinny być stosowane wyłącznie przez osoby dorosłe, po zapoznaniu się z instrukcją obsługi oraz z zachowaniem wszelkich niezbędnych środków ostrożności.

  • Podczas ozonowania w pomieszczeniu nie mogą przebywać ludzie, zwierzęta czy rośliny. Jeśli nie ma takiej możliwości, czas bezpośredniego kontaktu z ozonem należy skrócić do minimum oraz stosować odzież ochronną.
  • Pod żadnym pozorem nie wolno stosować ozonu w otoczeniu łatwopalnych gazów lub materiałów wybuchowych.
  • Podczas ozonowania pomieszczeń nie wolno palić tytoniu, pracować z otwartym ogniem, narzędziami ogniowymi oraz olejem i smarem (dotyczy to również przedmiotów zabrudzonych olejem lub smarem).
  • Ozonowania nie powinny wykonywać osoby z zaburzeniami węchu.
  • Na drzwiach wejściowych do ozonowanego pomieszczenia należy zamieścić tabliczkę informującą, że trwa dezynfekcja.
  • Po zakończeniu ozonowania należy wietrzyć pomieszczenie od 15 do 30 minut. Jeśli nie jest to możliwe nie można do niego wchodzić szybciej niż 2 godziny od momentu zakończenia dekontaminacji.
  • Nie powinno się wytwarzać więcej ozonu niż jest to potrzebne.
  • Za przestrzeganie środków ostrożności odpowiedzialny jest operator generatora.
  • Wdychanie ozonu w zbyt wysokim stężeniu może spowodować negatywne skutki uboczne. Nie wdychaj ozonu bezpośrednio z generatora!

Dokładny czas ozonowania zależy od wielkości powierzchni, jak również od ilości oraz rodzaju maszyn i przedmiotów znajdujących się pomieszczeniu.

Dla przykładu:

Pomieszczenie 600m3 – czas ozonowania ok. 2 – 4h
Pomieszczenie 1500m3 – czas ozonowania od ok. 3 – 8h

Ważny jest rodzaj wykonywanej w pomieszczeniu pracy tj. czy w pomieszczeniu tym ma miejsce uwalnianie się szkodliwych czynników biologicznych. Przyjmując dodatkowo założenie, że na stanowiskach pracy stosuje się także inne środki ochrony (m.in. płyny do dezynfekcji, rękawice, maski), przy jednoczesnym braku stwierdzenia obecności w nich osób zakażonych wirusem SARS-CoV-2, zabiegi ozonowania można wykonywać w odstępach trzech tygodni.

[źródło: infodent24.pl]

Ozonowanie: Cena za m2

Za ozonowanie mieszkania do 40 m2 zapłacimy – 250 zł, a za ozonowanie 100-metrowego apartamentu już 650 zł. Z kolei w Warszawie – ceny ozonowania ustalane są wedlug czasu potrzebnego do wykonania usługi. Cena dodatkowo zależy od pory ozonowania, rano i wieczorami jest sporo drożej. Wiele firm nie podaje cenników na stronie, tłumacząc się ogromną ilością zapytań o ozonowanie pomieszczeń.

Samodzielne ozonowanie pomieszczeń

Podsumowując, podczas samodzielnego ozonowania należy jednak pamiętać o ściśle określonych zasadach i zaleceniach.

Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni sprzęt: rozmiarem i mocą dopasowany do powierzchni mieszkania, domu, biura lub hali. W trakcie ozonowania pomieszczenia domownicy lub pracownicy powinni je opuścić, a sprzęty należy odpowiednio zabezpieczyć.

Trzeba wziąć pod uwagę, że tylko regularne ozonowanie pomieszczeń przyczyni się do podwyższenia poziomu bezpieczeństwa oraz sterylności w Twoim mieszkaniu, biurze lub gabinecie. Dlatego jeśli zdecydujesz się na tę metodę ochrony warto działać w odpowiedni sposób. Zakup własnego ozonatora to koszt, a zarazem inwestycja, na zwrot której wcale nie trzeba długo czekać. Przedstawia to poniższa symulacja:

wygenerowane-oszczednosci-ozonator
Zakup ozonatora, a regularne korzystanie z usługi ozonowania – czas zwrotu z inwestycji

Chcesz wiedzieć, jaki ozonator będzie spełniał wymagania stawiane przez Twoją branżę? A może planujesz zakup do domu?

Skontaktuj się z nami! Pomożemy wybrać optymalne urządzenie dostosowane do Twoich potrzeb.

Źródła:

* Wytyczne Ministerstwa Rozwoju Pracy i Technologii

** Rekomendacje Centralnego Instytutu Ochrony Pracy


Czytaj także

Dlaczego my?

Zespół najlepszych ekspertów

Zespół najlepszych ekspertów

Spersonalizowana oferta w krótkim czasie

Spersonalizowana oferta w krótkim czasie

Najwyższa jakość rozwiązań

Najwyższa jakość rozwiązań

Firma przyjazna środowisku

Firma przyjazna środowisku